جزییات مقاله

نورا الکتریک

سیم‌های قابل انعطاف

سیم‌های قابل انعطاف

بهره‌گیری از سیم‌های قابل انعطاف در بسیاری از کاربردهای روزمره و صنعتی ضروری است. بالابرهای جرثقیل برای انتقال انرژی بین پانل اپراتور و بالابرهای جرثقیل به شدت به سیم‌های قابل انعطاف متکی هستند. بهترین نمونه سیم انعطاف پذیر یک سیم  برق تلفن قدیمی است که در صورت کشیدن آن به کاربر می‌پیچید و انعطاف‌پذیری می‌داد. انعطاف‌پذیری در سیم‌کشی لوازم برقی تصادفی رخ نمی‌دهد. این انعطاف‌پذیری از طریق مهندسی هوشمند و اعمال مواد با کیفیت بالا بر روی هر سیم به دست می‌آید که ما را قادر می‌سازد سیم‌های انعطاف‌پذیر تولید کنیم. محبوب‌ترین سیم قابل انعطاف سیم RVV است. کابل‌های RVV با ولت و ولتاژ مناسب همچنین برای سیستم‌های نور و روشنایی هوشمند و سایر وسایل نور برای انتقال سیگنال‌های کنترلی استفاده می‌شود. آنها همچنین برای سیستم‌های هوشمندی که سیگنال‌های قدرت را انتقال می‌دهند مناسب هستند. در این مطلب به بررسی صفر تا صد سیم‌های قابل انعطاف می‌پردازیم.

کابل تنعطاف پذیر

سیم‌کشی انعطاف‌پذیر به چه معناست؟

سیم‌های قابل انعطاف  در سیم‌کشی انعطاف‌پذیر نوع خاصی از سیم‌کشی الکتریکی است به کار می‌روند. این نوع سیم‌کشی از که یک کابل یا سیمهای برق انعطاف‌پذیر که از چندین سیم نازک که به هم پیچیده شده یا به هم چسبیده‌اند تشکیل شده است. هنگامی که سیم‌های مجزا دارای سطح مقطع کمتر از ۴.۲۸ میلی متر مربع باشند، در مجموع به عنوان یک سیم انعطاف‌پذیر شناخته می‌شوند، زمانی که سطح مقطع سیم‌ها بیشتر از آن باشد، در مجموع به عنوان یک کابل‌ انعطاف‌پذیر شناخته می‌شوند. سیم‌کشی‌های انعطاف‌پذیر راحت است، اما دوام کمتری نسبت به سایر انواع سیم کشی دارد. ابزارها و تجهیزاتی که از سیم‌کشی‌های انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند فقط در صورتی باید استفاده شوند که تحت فشار فیزیکی قابل توجهی قرار نگیرند.

انعطاف پذیر

مزایای سیم‌های قابل انعطاف

انعطاف پذیری ذاتی کابل تخت به موتورهای کوچک‌تر اجازه می‌دهد که مصرف انرژی را کاهش دهند، فضای کمتری را اشغال کنند و وزن کمتری داشته باشند. اکثر تجهیزات اتوماسیون صنعتی امروزه به صورت ۲۴ ساعته کار می‌کنند، اغلب با عناصر روباتیکی که حرکات سخت را به طور مکرر و گاهی هزاران بار در روز اجرا می‌کنند. این کاربردها نه تنها به قسمت‌های متحرک دستگاه، بلکه بر کابل‌کشی الکتریکی نیز فشار وارد می‌کنند. مهندسان زمان قابل توجهی را صرف اندازه‌گیری محرک‌های الکترومکانیکی می‌کنند، اما اغلب به اندازه مناسب کابل‌کشی برق فکر نمی‌کنند. نتیجه مکرر این است که سیم برق سختی‌های برنامه را کنترل نمی‌کند و منجر به خرابی‌های زودرس پرهزینه می‌شود. در واقع، تحقیقات صنعتی نشان داده است که سیم‌کشی و کابل‌کشی بیش از ۵۰ درصد از مشکلات کیفیت و قابلیت اطمینان در تجهیزات اتوماسیون را ایجاد می‌کند. به این دلایل، طراحان باید یک فاکتور ایمنی و تناسب را در سیم‌های قابل انعطاف رعایت کنند تا اطمینان حاصل شود که کابل‌کشی نیازهای چرخه انعطاف پذیر را برآورده می‌کند.

انواع سیم قابل انعطاف چیست؟

انواع سیم قابل انعطاف بر اساس کاربردشان تقسیم‌بندی می‌شوند و هر کدام برای رفع نیازهای خاص طراحی شده‌اند.
کابل برق انعطاف‌پذیر: این کابل‌ها برای انتقال برق طراحی شده‌اند. آن‌ها منابع برق مانند ژنراتورها یا پریزهای برق را به دستگاه‌ها، ماشین‌ها یا تجهیزاتی متصل می‌کنند که نیاز به برق دارند و اغلب در کاربردهای داخلی و برای توزیع برق همه منظوره استفاده می‌شوند.
کابل کنترل انعطاف‌پذیر: برای انتقال سیگنال‌های الکتریکی کنترل و ولتاژ پایین استفاده می‌شود. معمولاً در سیستم‌های اتوماسیون، ماشین آلات و ابزار دقیق یافت می‌شود. کابل کنترل ممکن است دارای چندین هسته برای حمل سیگنال‌های مختلف باشد.
کابل انعطاف‌پذیر (کابل FFC): این کابل‌های نازک و مسطح با ساختار روبان مانند هستند و معمولاً در موقعیت‌‌هایی که فضا محدود است، مانند لپ‌تاپ، چاپگر و سایر وسایل الکترونیکی استفاده می‌شوند. در مورد کابل fpc هم همینطور.
کابل کواکسیال انعطاف‌پذیر: معمولاً در برنامه‌های تلویزیون، رادیو و شبکه استفاده می‌شود. کابل کواکسی انعطاف پذیر که برای انتقال سیگنال‌های فرکانس بالا طراحی شده است، معمولاً از یک هادی مرکزی که توسط عایق، محافظ فلزی و یک لایه عایق بیرونی احاطه شده است، ساخته می‌شود.
کابل انعطاف‌پذیر HDMI: برای انتقال سیگنال‌های صوتی و تصویری با کیفیت بالا بین دستگاه‌ها و در عین حال انعطاف‌پذیری و نصب آسان، برنامه‌های کاربردی رایج از جمله تلویزیون، نمایشگر، پروژکتور، کنسول‌های بازی، پخش‌کننده‌های بلوری و رایانه‌ها طراحی شده است.
کابل انعطاف‌پذیر سینی: در سینی‌های کابل، راه آهن و سیستم‌های مجرا در برنامه‌های برق و کنترل استفاده می‌شود. بسته به جنس غلاف می‌تواند در داخل یا خارج از منزل استفاده شود.
کابل انعطاف‌پذیر رباتیک: در سیستم‌های رباتیک، اتوماسیون صنعتی و سایر برنامه‌هایی که حرکت، انعطاف‌پذیری و قابلیت اطمینان در آنها اهمیت دارد، استفاده می‌شود.
کابل‌های انعطاف‌پذیر تخصصی: این کابل‌ها دسته‌ای از کابل‌ها هستند که برای کاربردهای خاص و اغلب سخت‌گیرانه طراحی و مهندسی شده‌اند، با ویژگی‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد فراتر از سیم‌ قابل انعطاف‌ استاندارد. به عنوان مثال، کابل اترنت انعطاف‌پذیر، کابل جوش فوق‌العاده فلکس، کابل استخراج، کابل هوافضا و کابل سیم پیچی.
شایان ذکر است که انتخاب نوع کابل تنها یک تکه از پازل است، یک جنبه حیاتی که به طور قابل توجهی بر عملکرد و عملکرد کابل انعطاف‌پذیر تأثیر می‌گذارد اندازه کابل است.

نمونه کابل انعطاف پذیر

نکاتی که باید از قبل از خرید سیم‌های قابل انعطاف بدانید

در حالی که بازار کابل مملو از گزینه‌ها است، هر کدام ادعا می‌کنند بهترین سیم قابل انعطاف مناسب برای نیازهای شما هستند، جستجوی راه‌حل ایده‌آل چالش‌برانگیزتر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. ما علاوه بر سنجیدن انواع، کاربردها و مشخصات فوق الذکر در طول فرآیند تصمیم گیری، راهنمایی‌های بیشتری جهت خرید درست نیازمندیم که در این بخش به بررسی آن می‌پردازیم:
Wire gauge یا ظرفیت سیم: حداکثر ظرفیت تحمل جریان یک سیم را تعیین می‌کند. ، با کابل‌های ضخیم‌تر که جریان بیشتری را حمل می‌کنند. مطمئن شوید که این ویژگی را مناسب را برای موقعیت خود انتخاب کرده‌اید تا از گرمای بیش از حد یا افت ولتاژ جلوگیری کنید.
دوام: دوام کابل را در محیط مورد نظر خود در نظر بگیرید. برای شرایط سخت، به دنبال سیم قابل انعطاف با سطح‌های ناهموار، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، روغن، اشعه ماوراء بنفش و مقاومت در برابر سایش باشید. این کار طول عمر و عملکرد قابل اعتماد را تضمین می‌کند.
انعطاف‌پذیری: تعیین کنید که کابل به چه میزان انعطاف نیاز دارد. اگر در معرض خم شدن یا خم شدن مکرر قرار می‌گیرد، کابلی را انتخاب کنید که برای عمر انعطاف‌پذیری بالا طراحی شده است. هادی‌های رشته‌ای معمولاً انعطاف‌پذیرتر از کابل جامد هستند.
طول: اطمینان حاصل کنید که کابلی که انتخاب می‌کنید به اندازه کافی برای خواسته‌های شما طولانی است، اما زیاد نیست. کابل‌های طولانی‌تر می‌توانند باعث از دست دادن سیگنال و نویز شوند، بنابراین طول کابل را در محدوده مناسب نگه دارید.
گواهینامه ها و استانداردها: اطمینان حاصل کنید که کابل با استانداردهای صنعتی و گواهینامه‌های مربوط به امنیت و عملکرد مطابقت دارد..
قیمت در مقابل کیفیت: در حالی که بودجه مورد توجه است، کیفیت را بر کمترین قیمت اولویت دهید. از به خطر انداختن کیفیت برای صرفه جویی در هزینه خودداری کنید، به ویژه در کاربردهای حیاتی، زیرا کابل‌های ارزان ممکن است دوام زیادی نداشته باشند و به طور بالقوه می‌توانند خطرات ایمنی را به دنبال داشته باشند و سرمایه‌گذاری در کابل‌های با کیفیت بالاتر می‌تواند هزینه‌های نگهداری و تعویض طولانی مدت را کاهش دهد.
سفارشی‌سازی: اگر هدف استفاده از سیم قابل انعطاف شما دارای الزامات منحصر به فردی است، بپرسید که آیا تامین کننده گزینه‌های سفارشی سازی مشخصات کابل، طول و کانکتورها را ارائه می‌دهد یا خیر.

کاربرد کابل انعطاف پذیر

سوالات متداول در باب سیم قابل انعطاف:

یک کابل انعطاف پذیر چه رشته‌ای باید داشته باشد؟

هنگامی که برای یک کابل انعطاف‌پذیر در بازار هستید، باید کابلی با تعداد رشته بالا تهیه کنید. سیم‌کشی چیزی است که بین کابلی با طول عمر انعطاف بالا و کابلی که پس از یک ماه استفاده خراب می‌شود، تفاوت ایجاد می‌کند. قاعده کلی این است که هر چه رشته‌های کابل بیشتر باشد، انعطاف‌پذیرتر خواهد بود، که منجر به افزایش طول عمر می‌شود. مؤثرترین پیکربندی برای سیم قابل انعطاف، یک طناب است. در حالی که کابل‌های طناب‌گذاری کمی گران‌تر از کابل‌های PVC معمولی هستند، افزایش استقامت آن‌ها را ارزشمند می‌کند.
چگونه تعیین کنیم که کدام کابل انعطاف‌پذیر مناسب است؟
چند شاخص وجود دارد که می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری کمک کند. مهم‌ترین شاخص قدرت دیالکتیکی کابل است. اگر کابل دارای استحکام دی الکتریک بالایی باشد، به این معنی است که مواد کمتری روی کابل وجود خواهد داشت که انعطاف پذیری را افزایش می‌دهد. همچنین عاقلانه است که یک کابل ساخته شده از مواد نرم با کیلومتر شمار ۷۰-۸۰انتخاب کنید. اگر کابل نرم‌تری داشته باشید، وزن آن سبک‌تر می‌شود، به این معنی که راحت‌تر خم می‌شود.

چه موادی برای سیم قابل انعطاف بهترین هستند؟

مواد مورد استفاده در کابل‌های انعطاف‌پذیر «اعضای استحکام» نامیده می‌شوند. اینها بخش‌های جداگانه‌ای از کابل هستند که آن را قادر می‌سازند در حین خم شدن بهینه عمل کند و یکپارچگی مدار کابل را حفظ کند. این مواد شامل میله‌های فولادی یا فایبرگلاس است که معمولاً در مرکز شیروانی قرار دارند. اگر مواد مورد استفاده در کابل شما شامل هر یک از موارد ذکر شده باشد، کابلی خواهید داشت که می‌تواند فشار سنگین ناشی از کشیدن، لرزش، خم شدن، غلتیدن و... را تحمل کند.

رایج‌ترین ولتاژ سیم قابل انعطاف چیست؟

رایج‌ترین ولتاژ موجود برای سیم قابل انعطاف 450-750 ولت یا 300-500 ولت است.
آیا می‌توان از سیم قابل انعطاف در لوازم برقی استفاده کرد؟
سیم قابل انعطاف برای استفاده در کاربردهای خشک، علی‌رغم مقاومت زیاد در برابر آب و هوا، طراحی شده‌اند. آنه‌ا را می‌توان در وسایل الکترونیکی خانه مانند رادیو، لامپ، لوازم قابل حمل، ماشین های اداری، سشوار و... یافت. اگر سیم تحت حرکت شدید قرار نگیرد، گهگاه می‌توان از آن‌ها برای وسایلی با عایق دوبل استفاده کرد.