جزییات مقاله

نورا الکتریک

کابل قدرت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

کابل قدرت چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد؟

کابل قدرت یا کابل فشار قوی، نوعی کابل است که برای انتقال الکتریسیته استفاده می‌شود. کابل قدرت توان این را دارد که الکتریسیته با ولتاژ بسیار بالا را منتقل کند، به همین دلیل به آن نام کابل فشار قوی داده‌اند. ولتاژ الکتریسیته‌ای که برای انتقال آن از کابل قدرت استفاده می‌شود، بالاتر از 36000 ولت است! کابل فوق فشار قوی نیز نوع دیگری از کابل قدرت است که برای استفاده‌های بسیار کلان مثل انتقال برق در مقیاس کشوری از آن استفاده می‌شود. در این مطلب قصد داریم در خصوص این نوع کابل به شما عزیزان اطلاعات زیادی بدهیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 کابل قدرت در انواع مختلف
کابل قدرت در انواع مختلف

کاربرد کابل فشار قوی و فوق فشار قوی

این نوع کابل‌ها معمولاً در شبکه‌های برق برای انتقال برق از منابع تولید به مصرف کنندگان استفاده می‌شوند. انواع مختلفی از کابل قدرت وجود دارد که هر کدام برای استفاده در شرایط خاصی مناسب هستند. برخی از انواع این نوع کابل شامل کابل‌های زمینی، کابل‌های زیردریایی و کابل‌های هوایی می‌شوند.
کابل‌های قدرت زمینی برای اتصال منابع تولید برق به شبکه‌های توزیع استفاده می‌شوند. این کابل‌ها معمولاً در زیر زمین یا در لوله‌های محافظت کننده قرار می‌گیرند تا از آسیب‌های محیطی مانند رطوبت و خرابی در امان بمانند. این کابل‌ها باید در عمق حداقل 70 سانتی متری زمین قرار بگیرند.
کابل‌های قدرت زیر دریایی برای انتقال برق از یک نقطه به نقطه دیگر تحت آب استفاده می‌شوند، به‌عنوان‌مثال برای انتقال برق از یک ساحل به یک جزیره از این کابل استفاده می‌شود. کابل‌های قدرت هوایی نیز برای انتقال برق بر روی ستون‌ها یا برج‌ها استفاده می‌شوند و معمولاً در مناطقی با توپوگرافی مرتفع و دسترسی سخت استفاده می‌شوند.
کابل قدرت به جز انتقال برق از نیروگاه و منبع به مصرف کننده‌های شهری، کاربردهای دیگری هم دارد. برای مثال می‌توانیم به استفاده از کابل قدرت در تأسیسات تجاری و صنعتی، اتصالات متحرک و... اشاره کنیم. به طور کلی هر جا که نیاز به انتقال برق با ولتاژ خیلی بالا باشد، کابل فشار قوی و فوق فشار قوی استفاده می‌شوند.

 انواع کابل قدرت
کابل قدرت و انواع آن

ساختار کابل قدرت

کابل قدرت از چندین بخش تقسیم شده است. عایق، هادی، پوشش میانی، زره، روکش، غلاف فلزی به هم تنیده و نوار به هم تابیده بخش‌هایی هستند که یک کابل قدرت را تشکیل می‌دهند. هر یک از این بخش‌ها را به شیوه زیر تعریف می‌کنیم:
•    هادی همان بخشی است که باعث انتقال الکتریسیته درون کابل می‌شود. جنس هادی معمولاً از مس یا آلومینیوم است.
•    عایق‌ها بخشی هستند که بین هادی و زمین یا هوا و دریا فاصله می‌اندازند و مانع از کنترل خارج شدن جریان الکتریسیته می‌شوند.
•    پوشش میانی نیز از جنس pvc است و در ساختار درونی کابل قدرت استفاده می‌شود.
•    روکش بعد از عایق قرار می‌گیرد و در واقع لایه‌ی بیرونی عایق به حساب می‌آید. جنس این بخش نیز از pvc  یا PE یا HDPE است.
•    غلاف فلزی به هم تنیده نیز برای حفاظت فاصله زمین و هادی کابل قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
•    نوار به هم تابیده از  سیم مس قلع اندود حرارتی، پنبه و یا نایلون تابیده ساخته می‌شود و برای محافظت از کابل قدرت در فرایندهای مکانیکی به کار می‌رود.

مزایای استفاده از کابل قدرت

استفاده از کابل فشار قوی و فوق فشار قوی مزایای بسیار زیادی دارد که باعث صرفه جویی و بهبود زیرساخت‌ها می‌شود. این که این مزایا چطور تأمین می‌شوند را در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم.

افزایش بازدهی و کاهش نیاز به قطعات مکمل

یکی از مزایای استفاده از کابل برق قدرت، قابلیت انتقال برق با ولتاژ بالا است. این ویژگی به کاهش انرژی لازم رساندن برق و افزایش بازدهی منجر می‌شود. با استفاده از ولتاژ بالا، انرژی از طریق کابل برق به شکل کاراتر و بهینه‌تری منتقل می‌شود و از افت ولتاژ جلوگیری می‌شود. این امر باعث افزایش بازدهی در سیستم برق می‌شود و همچنین نیاز به قطعات مکمل مانند ترانسفورماتور را کاهش می‌دهد.

صرفه جویی در تجهیزات و فضا

مزیت دیگر استفاده از کابل برق قدرت، کاهش تعداد کابل‌های مورد نیاز برای انتقال برق است. با توان بالای کابل برق قدرت، تعداد کابل‌های مورد نیاز برای انتقال برق کمتر است. این امر باعث کاهش هزینه‌های نصب و هم چنین تعمیر و نگهداری نیز می‌شود. همچنین، کمترین تعداد کابل‌های مورد نیاز باعث کاهش فضای لازم برای نصب می‌شود و امکان انتقال برق به مناطقی که محدودیت فضا دارند را فراهم می‌کند.

فراهم کردن زیرساخت در مناطق محروم

استفاده از کابل برق قدرت به انتقال برق با ولتاژ بالا امکان می‌دهد که برق به مناطق دوردست منتقل شود. با استفاده از کابل برق قدرت، حداکثر فاصله ممکن برای انتقال برق بیشتر می‌شود و امکان انتقال برق به مناطق دوردست را فراهم می‌کند. این امر برای مناطقی که دسترسی به تولید برق ندارند و یا در مناطقی با زیرساخت ضعیف استفاده می‌شود و امکان فراهم آوردن برق به این مناطق را فراهم می‌کند.

کابل قدرت نورا الکتریک

نورا الکتریک به عنوان یکی از شرکت‌های خوش سابقه در امر تولید کابل و سیم، چندین سال است که به فعالیت مشغول است. این شرکت کابل فشار قوی یا قدرت را در دو نوع کابل قدرت نصب ثابت و کابل قدرت انعطاف پذیر تولید می‌کند. نورا الکتریک در تلاش است که کیفیت بالا را با قیمتی بسیار مناسب برای بخش‌های مختلف صنعت کشور به ارمغان بیاورد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات و قیمت آن‌ها، می‌توانید با روابط عمومی کارخانه تماس بگیرید. همکاران ما با کمال میل پاسخگوی سؤالات شما عزیزان خواهند بود.

جمع‌بندی نکات مختلف در مورد کابل‌های قدرت

کابل قدرت یک نوع کابل است که برای انتقال الکتریسیته با ولتاژ بالا استفاده می‌شود. انواع مختلفی از این کابل وجود دارد که برای استفاده در شرایط خاصی مناسب هستند. کابل‌های زمینی، زیردریایی و هوایی از جمله این انواع هستند. کابل قدرت برای انتقال برق از منابع تولید به مصرف کنندگان استفاده می‌شود و همچنین در تأسیسات تجاری و صنعتی نیز کاربرد دارد. ساختار کابل قدرت شامل عایق، هادی، پوشش میانی، زره، روکش، غلاف فلزی به هم تنیده و نوار به هم تابیده است. استفاده از کابل قدرت مزایایی مانند انتقال برق با ولتاژ بالا، کاهش تعداد کابل‌های مورد نیاز و امکان انتقال برق به مناطق دوردست را دارد. در این مطلب این موضوعات را به طور کامل توضیح دادیم، امیدواریم پاسخ سؤالات خود را به خوبی دریافت کرده باشید.
 

جدیدترین مقالات:

کابل فشار ضعیف و کاربردها و ویژگی های آن

آشنایی با انواع کابل شبکه و ویژگی‌های آن ها

کابل مخابراتی چیست؟ مفهوم، انواع و کاربردها

کابل شبکه چیست؟